تبلیغات
مطالب اینترنتی - تولد پوزه عقابی ها؛ نمایش پیوند انسان و طبیعت – گردشگری

تولد پوزه عقابی ها؛ نمایش پیوند انسان و طبیعت – گردشگری

نویسنده : نویسنده پنجشنبه 11 خرداد 1396 12:06 ب.ظ  •   مفیدستان:

تاریخ انتشار خبر:پنج‌شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶

به گزارش خبرنگار ایرنا، ساحل روستای شیب دراز جزیره زیبای قشم شب گذشته (چهارشنبه شب) برای پانزدهمین سال پیاپی شاهد تولد بچه لاک پشت های پوزه عقابی بود که در فهرست قرمز سازمان جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN)، عهدنامه تجارت گونه های در معرض خطر (CITES) و عهدنامه گونه های مهاجر (CMS) قرار دارند.
به گفته مدیر حفاظت از محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم، پوزه عقابی ها (Eretmochelys imbricata) جزو هفت گونه لاک پشت دریایی شناخته شده جهان هستند که همه ساله از طریق آب های آزاد وارد خلیج فارس می شوند و در ۷۰ کیلومتری جنوب شهر قشم (ساحل روستای شیب دراز) تخمگذاری می کنند که سال ۹۱ با حمایت برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی و همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به عنوان اثر طبیعی به ثبت ملی رسید.
سید محمدهاشم داخته افزود: پوزه این گونه برای بیرون کشیدن غذا (اسفنج دریایی) از لا به لای مرجان ها به شکل منقار عقاب درآمده و از این رو به لاک پشت پوزه عقابی یا منقار کوتاه معروف شدند؛ میانگین وزن گونه های بالغ حدود ۸۰ کیلوگرم و طول آنها به یک متر می رسد.
وی بیان کرد: لاک پشت های ماده سه تا چهار سال یکبار در یک تا سه مرحله (به فاصله ۲ هفته) برای تخم گذاری در میانه اسفند ماه به زادگاه خود در ژئوسایت شیب دراز (بخشی از ژئوپارک قشم) بازگشته و هر لاک پشت مادر بین ۴۰ تا ۱۵۰ تخم می گذارد.
پوزه عقابی ها در کنار اقدام های حمایتی سازمان حفاظت محیط زیست و تشکل های غیردولتی، تداوم نسل خود را به واقع مرهون فعالیت های داوطلبانه ناطوران خمیس (محافظان لاک پشت) هستند که از سال ۱۳۸۱ برای حفظ این گونه در خطر انقراض آستین همت بالا زدند.
ناطوران خمیس که با فعالیت خود امروزه شهرتی جهانی یافته اند، گروهی ۶ نفره از جامعه محلی به سرپرستی ‘میلاد زینلی’ هستند که از زمان آغاز فصل تخمگذاری تا تولد آخرین بچه لاک پشت به صورت شبانه روزی از سایتی در ساحل شیب دراز که بدین منظور محصور شده، حفاظت می کنند تا تخم ها را از گزند برخی افراد ناآگاه، سگ های ولگرد، روباه ها و لاشخورها در امان نگه دارند.
شب به نیمه رسیده و تاکنون حدود ۸۰ بچه لاک پشت از دل تخم های مدفون در دل ساحل بیرون آمدند؛ جماعتی هم دور محوطه ای محصور با توری های فلزی (فنس) حلقه زدند و به تماشای تولد لاک پشت هایی نشسته اند که هر از گاهی از زیر شن های گرم ساحل سر بر می آورند.
سه جوان در ساحل قدم می زنند و سه تن دیگر نیز درون محوطه ایستاده مراقب بچه لاک پشت هایی هستند که برای دل به دریا زدن بی قراری می کنند؛ یکی از آنها لاک پشتی را روی دست گرفته و با طمانینه خاصی به حاضران نشان می دهد.
میلاد با قدی به نسبت بلند و پوستی تیره بیست و چند ساله است که با سایر داوطلبان جوان تقریبا هم سن خودش گروه ناطوران خمیس را شکل دادند؛ تنها نیازمند توجه بیشتر و پشتیبانی مسوولان هستند اما هیچ درخواستی برای خود ندارند.
از دور که به ماجرا نگاه کنی به نظر کاری سهل می نماید اما به واقع کاری بس دشوار و طاقت فرساست چرا که از زمان تخمگذاری نخستین پوزه عقابی مادر تا برگزاری جشن تولد نخستین بچه لاک پشت و رهاسازی آنها از میان حصارها به دل آب های نیلگون خلیج فارس باید حدود سه ماه در هوای گرم و شرجی قشم به انتظار نشست.
تلاش ناطوران خمیس برای پاسداری از این گونه در خطر انقراض از جهت حفظ تنوع زیستی در کره زمین آنچنان ارزشمند است که حتی رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران و معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور را مجاب کرد تا در جشن تولد لاک پشت های پوزه عقابی در جنوبی ترین نقطه از خاک سرزمینی جمهوری اسلامی ایران شرکت کنند.
اما این تنها بخشی از ماجراست چرا که شکل گیری ناطوران خمیس با هدایت های ‘بیژن فرهنگ دره شوری’ مسوول پیشین حفاظت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم، موجب شده تا امروزه مسوولان، بومیان جزیره و بسیاری از گردشگران برای بازدید از فرآیند تخمگذاری و تولد پوزه عقابی ها رنج سفر را به جان بخرند و راهی روستایی شوند که تا همین چندی پیش یکی از دورافتاده ترین و محروم ترین نقاط کشور محسوب می شد.
اهالی شیب دراز در گذشته برای تخم این لاک پشت ها خاصیت های بسیاری قایل بوده و آن را یکی از خوراک های لذیذ می پنداشتند که شاید همین امر یکی از دلیل های اصلی کاهش شدید تعداد پوزه عقابی ها شده بود اما پس از شکل گیری ناطوران خمیس، آنها خود به یکی از بزرگترین پاسداران این گونه تبدیل شدند.
جامعه محلی امروزه بدون نیاز چندان به کمک های دولتی و غیردولتی با صرف کمترین هزینه خود نسل به نسل در حال آشنایی با اهمیت پاسداری از این گونه است، به طوری که در سال ۸۴ به عنوان یکی از موفق ترین طرح های حفاظتی کشور و در سال ۸۸ به عنوان یکی از ۱۰ طرح برتر بنیاد توسعه و محیط زیست آسیا اقیانوسیه در ژاپن شناخته شد.
‘یکی از دلیل های اصلی موفقیت بدون شک آگاهی و درگیر شدن جامعه محلی در این پروژه است؛’ این امر را نجمه دیرستانی، مالک یکی از کاشانه میهمان های روستای شیب دراز عنوان می کند.
وی که سواد چندانی ندارد، با فارسی دست و پا شکسته تشریح می کند که چگونه سال ۸۱ در دوران نوجوانی اش با اهمیت حفاظت از لاک پشت های پوزه عقابی آشنا شد.
دیرستانی افزود: آشنایی و آگاهی امری لازم اما کافی نبود، چرا که تعدادی از مردم روستا با فروش تخم این لاک پشت ها روزگار می گذراندند.
او عنوان می کند که در کنار اقدام های حفاظتی و حمایتی، توانمندسازی جامعه محلی از طریق توسعه گردشگری و رونق صنایع دستی موجب بقای نسل لاک پشت های پوزه عقابی شده است.
دیرستانی گفت: ترغیب زنان شیب دراز به فعالیت هایی همچون شک بافی و سوزن دوزی (گلابتون دوزی و خوس دوزی) موجب درآمدزایی برای خانواده ها شد و از سوی دیگر این روستا که پیش تر جز بومیان کسی را به خود نمی دید، به مرور زمان با شهرت پوزه عقابی ها پذیرای گردشگرانی شد که از نقاط مختلف کشور به این نقطه از جزیره قشم سفر می کردند.
وی ادامه داد: در ابتدا به دلیل فقدان امکانات میهمانان مجبور بودند تنها برای چند ساعت در شیب دراز بمانند اما به تدریج برخی از اهالی روستا در این زمینه وارد عمل شدند و با تامین نیازهای اولیه ای مانند کاشانه میهمان ها زمینه اسکان گردشگران را فراهم کردند و بدین ترتیب در سایه حفاظت از لاک پشت های پوزه عقابی گردشگری نیز به یکی از منابع درآمدی مردم روستا تبدیل شد.
گرچه ناطوران خمیس مبلغی از سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی قشم برای حفاظت از لاک پشت های پوزه عقابی دریافت می کنند، اما دریافت دستمزدی حداقلی تنها دلیل استمرار فعالیت شبانه روزی آنها و گشت زنی در ساحل ۲ کیلومتری طی بیش از یک دهه نمی تواند باشد.
آگاهی بخشی به جامعه محلی در کنار توسعه کسب و کارها با توجه به مزیت های بومی عواملی هستند که به استمرار پروژه ای کمک کرده که پس از گذشت حدود ۱۵ سال همچنان با قدرت ادامه دارد، به الگویی موفق از نمایش همزیستی انسان با محیط پیرامونی تبدیل شده و بار دیگر چگونگی پیوند تنگاتنگ حیات نوع بشر با حیات دیگر گونه ها و اهمیت حفاظت از محیط زیست را گوشزد می کند.

تولد پوزه عقابی ها؛ نمایش پیوند انسان و طبیعت

تولد پوزه عقابی ها؛ نمایش پیوند انسان و طبیعتتولد پوزه عقابی ها؛ نمایش پیوند انسان و طبیعت

تولد پوزه عقابی ها؛ نمایش پیوند انسان و طبیعتاضافه به لیست علاقمندی ها

دسته بندی :

  • خبرهای گردشگری

برچسب ها:لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

مطلب تولد پوزه عقابی ها؛ نمایش پیوند انسان و طبیعت – گردشگری در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :تولد پوزه عقابی ها؛ نمایش پیوند انسان و طبیعت – گردشگری
http://mofidestan.ir/%d8%aa%d9%88%d9%84%d8%af-%d9%be%d9%88%d8%b2%d9%87-%d8%b9%d9%82%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d9%87%d8%a7%d8%9b-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d9%be%db%8c%d9%88%d9%86%d8%af-%d8%a7%d9%86%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d9%88/


آخرین ویرایش: - -

پنجشنبه 24 آبان 1397 10:09 ب.ظ
Rather instructive, looking forth to visiting again.
پنجشنبه 24 آبان 1397 01:32 ب.ظ
Great looking web site. Think you did a great deal of your very
own coding.
چهارشنبه 23 آبان 1397 05:18 ب.ظ
Highly helpful looking onward to coming back again.
سه شنبه 22 آبان 1397 06:29 ب.ظ
Astonishingly user friendly website. Immense info
readily available on couple of gos to.
سه شنبه 22 آبان 1397 04:24 ب.ظ
You can even replace your chosen MP3 music with
one of these to ensure that if you live concerning the gym, you'll be able to still understand interesting
points from the book or listen on the docs from perform that
you just must examine. Contestants worldwide will
record songs on their own, or form teams into virtual bands of
a couple of musicians, and compete for $5600 in prizes.
This can be very advantageous for your requirements if you might
be a fast learner, with just an effort, you could possibly learn all you wanted to simply
and free.
سه شنبه 22 آبان 1397 09:08 ق.ظ
I love this website - its so usefull and helpfull.
سه شنبه 22 آبان 1397 01:57 ق.ظ
I like looking through your website. Thank you!
سه شنبه 22 آبان 1397 12:07 ق.ظ
Thanks pertaining to supplying these types of terrific knowledge.
یکشنبه 20 آبان 1397 05:33 ب.ظ
Great delivery. Sound arguments. Keep up the great spirit.
یکشنبه 20 آبان 1397 01:29 ب.ظ
I am sure this post has touched all the internet viewers,
its really really good paragraph on building up new webpage.
یکشنبه 20 آبان 1397 06:27 ق.ظ
This is a topic that's near to my heart...
Thank you! Where are your contact details though?
یکشنبه 20 آبان 1397 05:08 ق.ظ
I think the admin of this web page is truly working hard in support of his
site, as here every stuff is quality based material.
یکشنبه 20 آبان 1397 02:01 ق.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account
your blog posts. Any way I will be subscribing to
your feeds and even I achievement you access consistently fast.
یکشنبه 20 آبان 1397 01:49 ق.ظ
I don't know if it's just me or if everyone else encountering problems
with your website. It appears as though some of the text in your posts are running off the screen. Can somebody else please
comment and let me know if this is happening to them too?
This might be a issue with my browser because I've had
this happen before. Thank you
شنبه 19 آبان 1397 08:18 ق.ظ
Greetings from California! I'm bored to tears at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
I enjoy the information you present here and can't
wait to take a look when I get home. I'm amazed at how quick your blog loaded on my cell phone
.. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, excellent site!
شنبه 19 آبان 1397 07:20 ق.ظ
Hi are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the
blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you need any coding
knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!
جمعه 18 آبان 1397 08:34 ب.ظ
Do you mind if I quote a few of your articles as long
as I provide credit and sources back to your website?
My website is in the very same area of interest as yours and my users would really benefit from a lot of the information you provide here.
Please let me know if this alright with you. Cheers!
جمعه 18 آبان 1397 05:00 ب.ظ
I constantly emailed this website post page to all my associates, because
if like to read it then my links will too.
جمعه 18 آبان 1397 04:56 ب.ظ
I got this web page from my pal who shared with me concerning
this web page and now this time I am visiting this web site and reading very informative posts at this time.
جمعه 18 آبان 1397 04:25 ب.ظ
Great blog! Do you have any tips for aspiring writers? I'm planning to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
Would you suggest starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so
many choices out there that I'm totally overwhelmed .. Any suggestions?
Thanks!
جمعه 18 آبان 1397 03:26 ب.ظ
Pretty! This was an extremely wonderful article. Many thanks for providing this information.
جمعه 18 آبان 1397 03:45 ق.ظ
Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren't
loading properly. I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different browsers and
both show the same outcome.
جمعه 18 آبان 1397 02:49 ق.ظ
Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity in your
post is just cool and i could assume you are an expert on this subject.

Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.

Thanks a million and please carry on the rewarding work.
جمعه 18 آبان 1397 01:32 ق.ظ
I like it whenever people get together and share thoughts.
Great website, keep it up!
جمعه 18 آبان 1397 12:27 ق.ظ
Hello! I could have sworn I've been to this blog before
but after checking through some of the post I realized it's new to me.
Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be
book-marking and checking back often!
پنجشنبه 17 آبان 1397 12:29 ق.ظ
Greetings! I've been reading your weblog for a while now and finally got the
bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Tx!
Just wanted to mention keep up the excellent job!
جمعه 11 آبان 1397 03:58 ب.ظ
Maintain the excellent work !! Lovin' it!
جمعه 11 آبان 1397 08:40 ق.ظ
You have possibly the best online websites.
جمعه 11 آبان 1397 07:12 ق.ظ
I benefit from reading through your websites.
Kudos!
جمعه 11 آبان 1397 06:29 ق.ظ
The tips is very exciting.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30